Informació

El nostre centre és un centre públic, el que significa que està sostingut per l'administració i fa que l'educació sigui gratuïta...

Llegiu-ne més...

AMPA

Accediu a tota la informació de la nostra Associació de Pares i Mares d'Alumnes.

Llegiu-ne més...

Imprimeix

CURSA SOLIDÀRIA 2018

Escrit per Ses Rotes Velles on 30 Gener 2018.

                                                                                               dia-no-violencia

           

Cada 30 de gener des de 1964 se celebra el DIA ESCOLAR DE LA NO-VIOLÈNCIA I LA PAU en commemoració de l'assassinat de Mahatma Gandhi, per així recordar la seva lluita amb l'objectiu d'aconseguir un món en pau i sense violència.

La celebració d'aquest dia a les escoles de tot el món té com a objectiu fomentar la tolerància, la solidaritat, el respecte cap als drets humans sense distinció de cap tipus i el foment de la no-violència i la pau a les nostres vides.

El més important és entendre que la pau és qualque cosa més que l'absència de guerres i baralles, si no una cosa respectada i acceptada per tots. No hauria de fer falta celebrar aquest dia de manera extraordinària, sortir a dir que no volem guerres ni gent que pateixi a causa dels conflictes bèl·lics sinó que simplement no hi hauria d'haver cap guerra. Els conflictes, tots, els de casa, els de l'escola, i també els dels països s'haurien de resoldre mitjançant el diàleg i el respecte mutu.

Amb aquestes activitats voldríem que tots els alumnes, que encara són infants, fossin portadors d'aquest missatge, a les seves famílies, veïnats, amics i que a mesura que es vagin convertint en adults ajudin a construir un món millor, un món on no facin falta exèrcits i on l'única arma sigui el diàleg, el respecte, la tolerància i la mà estesa.

Avui tots els alumnes, dels més petits als més grans han participat en una cursa solidària per col·laborar en l'organització SAVE THE CHILDREN i la campanya kms solidaris a favor dels infants de Sudan del Sud, i així poder contribuir a fer que la seva vida sigui un poc més feliç.

Ha estat una activitat molt guapa i ens ho hem passat molt bé. Tots i totes han corregut acompanyats dels seus mestres. Els més petits han estat uns campions i han arribat molt bé al final del recorregut, llavors han corregut tots els alumnes de primària, que també ho han fet molt bé.

No era una cursa competitiva, l'objectiu no era guanyar cap trofeu. El premi era participar cada un/a en la mesura de les seves capacitats. Al final del recorregut tots han berenat de fruita fresca per reposar forces.

Si cliqueu damunt la imatge podreu veure alguns moments de la cursa solidària.

                                                                                                                                               

 

paloma picasso